CMC35EURO
Zinc Euro Style Limited Clearance Collar Shaft Anode (35mm)
In Stock
Details:
Product Group: Anodes
Product Sub Group: Propeller / Shaft Anodes
Product Sub Group 2: Limited Clearance
Product brand: Martyr
Environment: Salt Water Only
Description:
CMC35EURO - Zinc Anode - for salt water use. Not recommended for fresh water.
• Thin euro style collar anodes.
• Easy installation underwater. Bolt retaining washers prevent the anode from falling off.
• Comes with allen head w/lock washer & bolt retaining washer
Dimensions:
Length: 17.78mm (0.700in)
Width: 76.20mm (3.000in)
Depth: 17.78mm (0.700in)